کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان چپیست ؟

تا به حال واژه کامپوزیت به گوشتان خورده است ؟ آیا می دانید کامپوزیت چیست؟  به چه علت کامپوزیت دندان طرفداران بسیاری دارد ؟

کامپوزیت دندان یکی از روش های لمینت دندان است که امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد . یکی از علت هایی که باعث می شود که افراد علاقه زیادی به کامپوزیت دندان داشته باشند ؛ به این دلیل است که به آن ها این اجازه را می دهد که لبخند زیبایی داشته باشند و موجب رفع شدن مشکلاتی از قبیل بد شکلی دندان ، بد رنگی ، فاصله میان دندان ها می شود .

حال به سراغ تعریف کامپوزیت دندان می رویم ؟

با توجه به پیشرفت هایی که در دهه های اخیر درعلم  دندانپزشکی داشته ایم ، روش های متفاوت و گوناگونی برای زیبا سازی دندان ابداع شده است ؛ که یکی از این روش های ساده ، کامپوزیت دندان است .

کامپوزیت های دندان ( کامپوزیت های پایه زرین یا به عبارت ساده تر پرکننده بر پایه زرین ) ماده ایی خمیری شکل است که از ترکیب پلاستیک و شیشه تشکیل شده است که در دندانپزشکی به عنوان ماده مستحکم کننده یا چسب استفاده می شود . دندانپزشک با استفاده از این مواد برای فرم و شکل دهی دندان استفاده می کند البته به صورت لایه لایه و پس از اتمام هر لایه برای اینکه این مواد خشک و سخت شود از تابش یک نور با طول موج ویژه ( دستگاهی به نام لایت کیور ) استفاده می کند .

کامپوزیت های دندان به چند دسته تقسیم می شود :

کامپوزیت ها با توجه به تعداد و اندازه ذرات تشکیل دهنده به 5 دسته تقسیم می شوند : کامپوزیت ونیر ، کامپوزیت هیبرید ، کامپوزیت ماکروفیل ، کامپوزیت میکرو فیل ، کامپوزیت نانو

کامپوزیت ونیر : یکی از بهترین کامپوزیت ها برای ترمیم دندان های جلو و یا کسانی که دندان های جلوی آن ها ترک برداشته است ، کامپوزیت ونیر است که یکی از ویژگی های این کامپوزیت سفید کردن دندان های جلو بدون تراشیدن آن هاست .

جنس کامپوزیت ونیز ازهمان مواد همرنگ دندان است در کامپوزیت دندان جدیدا از ماده ایی به نام آی بی اس ) IPS ) یا نانو سرامیک به جای ذرات معمولی مانند سیلیس از ذرات نانو سرامیک استفاده می شود که درخشندگی بیشتری دارند .

از کامپوزیت دندان به منظور اصلاح رنگ دندان ، ترمیم موضعی و رفع عیوب دندان و کاربرد زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند .

کامپوزیت هیبرید : در این کامپوزیت مواد مختلف و گسترده تری وجود دارد ، ذرات این کامپوزیت در اندازه 10 میکرومترهستند ؛ یکی از ویژگی های بارز این کامپوزیت می توان به مقاومت آن ها در برابر ساییدگی و ضربه نام برد .

کامپوزیت ماکرو فیل : ذراتی که در این کامپوزیت استفاده شده است 10 الی 15 میکرو متر بزرگتر هستند و به همین دلیل دوام و مقاومت بیشتری را برای دندان به همراه می آورد و شخص استفاده مفیدی از این نوع کامپوزیت می تواند داشته باشد اما ترمیم آن بسیار سخت است .

کامپوزیت میکروفیل : ذرات این نوع کامپوزیت ها کوچکتر از 100 نانومتر هستند ولی نسبت به کامپوزیت ماکرو فیل از دوام و استحکام کمتری برخوردار هستند ولی داشتن ذرات کوچک باعث ترمیم یا به اصطلاح پولیش بسیار راحت این نوع کامپوزیت شده است .

کامپوزیت نانو : اندازه ذرات این نوع کامپوزیت بین 20 تا 70 نانومتر است در واقع ذرات این نوع کامپوزیت از واحد های نانو ساختار تشکیل شده اندو به عنوان واحد واحد عمل می کنند . مواد این نوع کامپوزیت دارای قدرت مکانیکی بالا مشابه مواد هیبریدی هست که مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش دارد و همچنین به راحتی جلا داده می شود ولی یکی از معایب این است که با توجه به سطح و حجم زیادی دارند به راحتی در داخل حفره دهان قرار نمی گیرد .

روش انجام مراحل کامپوزیت

مرحله اول : کامپوزیت دندان رنگ های متنوعی دارد که برای ترمیم هر دندان باید رنگ متناسب با دندان فرد انتخاب شود که دندانپزشک در انتخاب فرایند رنگ کامپوزیت به شما کمک خواهد کرد .

مرحله دوم : این است که دندان ها به صورت کاملا تمییز ، شستشو و جرمگیری شود .

مرحله سوم : خشک کردن دهان و فضای داخلی دندان ها

مرحله چهارم : برای چسباندن کامپوزیت های دندانی از چسب مخصوص استفاده می کنند

مرحله پنجم : برای اینکه مواد کامپوزیت سخت شود از پرتو نور با طول موج معین ( دستگاه لایت کیور) استفاده می کنند .

مرحله آخر پولیش مواد کامپوزیت بر روی دندان است که دانش و تجربه دندانپزشک را در این مرحله می طلبد تا بتواند با استفاده از مواد کامپوزیت زیباترین لبخند را به شما هدیه بدهد .

توجه داشته باشید در فرایند کامپوزیت دندان ، مواد کامپوزیت نقش بسیار مهمی در این زمینه دارند .

مجموعه اپ دنت نمایندگی بهترین و با کیفیت برند های کامپوزیت در بازار دندانپزشکی می باشد .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.